SuchanaKendra

 • Radio Kushum


  सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७९/९/२२ गते
  ३६७ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  पोखरा । गण्डकी प्रदेशका प्रदेश प्रमुख पृथ्वीमान गुरुङले मुख्यमन्त्रीमा दाबी पेश गर्न दलहरुलाई आह्वान गरेका छन् । तर प्रदेशसभाको सबभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेस भने सरकार गठनका लागि दाबी नगर्ने तयारीमा छ ।

  जबकी चुनावी परिणाम आएसँगै गण्डकीमा कांग्रेसले सरकारको नेतृत्व गर्ने पक्का जस्तै मानिएको थियो । ६० सदस्यीय प्रदेशसभामा कांग्रेस एक्लै बहुमत नजिक थियो । उसले २७ सिट जितेको छ र तत्कालीन सत्ता साझेदार माओवादी केन्द्रको समर्थनमा कांग्रेस नेतृत्वमा सरकार बन्ने अनुमान थियो ।

  जसै केन्द्रमा सत्ता समिकरण फेरियो, कांग्रेसलाई गण्डकीमा २७ फापेन । अब २२ सिट जितेको नेकपा एमालेको नेतृत्वमा नयाम् सरकार बन्ने पक्काजस्तै छ । ‘गण्डकीमा एमाले नेतृत्वमा पूरै कार्यकालको सरकार बन्ने लगभग निश्चित जस्तै भइसकेको छ,’ स्थायी कमिटी सदस्य किरण गुरुङ भन्छन्, ‘एमालेले संसदीय दलको नेता छानिसकेकाले को मुख्यमन्त्री बन्छ भन्ने सबैलाई जानकारी छ ।’

  अघिल्लो पटक १२ सिट जितेको माओवादी ८ मा झरेको छ । अघिल्लो पटक ३ सिट ल्याएको राष्ट्रिय जनमोर्चाले यसपटक प्रदेशसभामा उपस्थिति जनाउन सकेन भने २ सिटसहित राप्रपा प्रदेशसभामा आएको छ । मनाङबाट स्वतन्त्र सांसद जितेका दीपक मनाङे यसपटक स्वतन्त्रकै रुपमा निर्विरोध चुनिएका थिए ।

  अघिल्लो पटक सरकार ढाल्ने र बढाउने क्रममा निर्णायक बनेका उनी खुलकुद मन्त्री बनेका उनी यो पटक पनि सरकारमा जान एकीकृत समाजवादी प्रवेश गरेका थिए । तर एकीकृत समाजवादी विना नै सरकार बन्ने अवस्था आएको छ । तर दुई सिट जितेको राप्रपाले साथ दिएन भने फेरि मनाङे निर्णायक बन्न सक्छन् ।

  यद्यपि एमाले स्थायी कमिटी सदस्य खगराज मुख्यमन्त्री बन्ने निश्चितजस्तै भइसकेको छ । मुख्यमन्त्री बन्ने योजनाका साथ प्रदेशमा झरेका उनी कांग्रेस, माओवादीसहित ५ दलीय गठबन्धन कायमै रहेको भए विपक्षी दलको नेतामा सिमित हुने थियो ।

  तर केन्द्रमा आएको समिकरण फेरबदलका कारण उनी मुख्यमन्त्री बन्ने पक्का भएको छ । शीर्ष तहमा पावर शेयरिङबारे प्याकेजमा सहमति खोज्ने समझदारी भएकाले मात्र अड्किएको नेताहरु बताउँछन् । मुख्यमन्त्रीका दाबेदार खगराज पनि आफू छलफलकै क्रममा रहेको र छिट्टै सरकार गठनका लागि जाने बताए । ‘१, २ दिनभित्रै टुंगो लाग्ला । म छलफलमै छु, हतार छैन,’ खगराजले भने ।

  सार्वजनिक रुपमा माओवादी केन्द्रले पनि मुख्यमन्त्री दाबी गरिरहेको छ । पृथ्वीसुब्बा नेतृत्वको सरकार कानुनमन्त्रीसमेत बनेका माओवादी संसदीय दलका नेता हरि चुमानले मुख्यमन्त्रीको दाबी गरिरहेका छन् । तर केन्द्रले निर्णय नगरिदिँदा अनिर्णित बनेको भन्दै उनले भने, ‘के केन्द्रले केही भनेको छैन, हामी नै अन्योलमा छौं ।’

  तर गण्डकीको हकमा माओवादीले नपाउने निश्चितजस्तै भएको माओवादीका एक केन्द्रीय सदस्यले बताए । प्रदेश प्रमुखले दुई वा दुई भन्दा बढी दलको समर्थनमा सरकार बनाउन दाबी पेश गर्ने समय पुस २५ गते सोमबार ४ बजेसम्म तोकेका छन् । अर्थात एमाले र माओवादी केन्द्रलाई भागवण्डा टुंग्याउने र राप्रपाको समर्थन जुटाएर सरकारमा दाबी गर्न ४ दिन समय छ ।

  राप्रपा संसदीय दलका नेता पञ्चराम तमु सरकारमा सहभागी हुनेबारे छलफल गरिरहेको र सरकारमा कोको जाने भन्ने १÷२ दिनभित्रै को टुंगो लाग्ने बताउँछन् ।

  राप्रपाले समर्थन गर्नासाथ ३२ प्रदेशसभा सदस्यको समर्थन जुट्छ । जबकी ६० सदस्यीय प्रदेश सभामा सरकार बनाउन ३१ प्रदेशसभा सदस्यको समर्थन चाहिन्छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  नमुना आवसीय माध्यामिक विध्यालयको ३५ औ बार्षिक उत्सब तथा अभिभाबक दिवश भब्यताको साथ सम्पन्न

  पर्वत ।पर्वतको कुश्मामा रहेको नमुना आवसीय माध्यामिक विध्यालयले आफ्नो ३५ औ बार्षिक उत्सब तथा अभिभाबक...

  पोखराको मित्रमिलन सहकारी ठगी प्रकरणमा पत्रकार गिरी पुर्पक्षका लागि थुनामा

  पोखरा । पोखराको मित्रमिलन सहकारी ठगी प्रकरणमा पत्रकार अर्जुन गिरीलाई जिल्ला अदालत कास्कीले पुर्पक्षका लागि...

  एकै दिनमा २ वटा डिप बोरिङ र १८ वटा स्यालो ट्युबवेलको उद्घाटन

  चितवन । भरतपुर वडा नम्बर १७ मा एकै दिनमा २ वटा डिप बोरिङ र १८...

  एमालेले प्रकाश ज्वालालाई कारबाहीको माग गर्दै सरकारको ध्यानाकर्षण गर्ने

  काठमाडौं । नेकपा एमालेले भौतिक पूर्वाधारमन्त्री प्रकाश ज्वालालाई कारबाहीको माग गर्दै सरकारको ध्यानाकर्षण गर्ने भएको...

  सदनमा लघुवित्त र मिटरब्याजपीडितलाई न्याय दिन माग

  काठमाडौँ। प्रतिनिधिसभाको आजको बैठकमा सांसदहरूले लघुवित्त र मिटरब्याजपीडितहरु पुनःआन्दोलित भएकाले उनीहरूका माग सम्बोधन गरी न्याय...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं