SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७६/९/२० गते
  २०४५ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको जन्म २००८ सालमा तेह्रथुमको इवा गाविस २ तीनसल्लेमा भएको हो । उनी असार ३२ – ४० वर्षदेखि सक्रिय राजनीति गर्दै आएका एक सफल राजनीतिज्ञका रुपमा चिनिन्छन् । तेह्रथुममा अहिले पनि प्रधानमन्त्री ओली जन्मिएको त्यो घर छ । ओलीको जन्मघरलाई संग्राहलयका रुपमा विकास गर्न पुर्वाधार निर्माणको काम हुँदैछ । तेह्रथुममा बाल्यकाल विताएका ओलीका साथीहरु अहिले पनि भेटिन्छन् ।तलको भिडियोमा देखिएका एक जना साथी जसले प्रधानमन्त्री ओलीसंग बाल्यकाल विताएका थिए । उनले ओलीको बाल्यकालको स्वभावका बारेमा खुलेर बताएका छन् । तिलबहादु गहतराज जसले प्रधानमन्त्रीलाई विद्यालय पुर्याउँथे । उनले ओलीलाई बोकेर विद्यालय लैजान्थे । गहतराज ओलीभन्दा १२ वर्षले जेठा थिए । त्यसैले प्रधानमन्त्री ओलीलाई बोकेर विद्यालय लैजान सक्थे । गहतराजसंग ओलीसंग बिताएका रोचक लाग्दा स्मरण छन् ।

  उनको बुबाको नाम मोहनप्रसाद ओली र आमाको नाम मधु हो । प्रधानमन्त्री ओली तीन वर्षको उमेर हुँदा आमाको निधन भएको थियो । हजुरआमाको संरक्षणमा हुर्किएका ओलीलाई गाउँलेले पनि उत्तिकै माया गर्थे । त्यतीबेला प्रधानमन्त्री डण्डीबियो जस्तो खेल निकै खेले । उनले त्यती बेलाको स्मरण गर्दै भन्छन् प्रधानमन्त्री ओली बाल्यकालमा पनि निकै चलाख थिए । ओली विद्यालयवाट घर आएपछि बाख्रा हेर्थे । प्रधानमन्त्रीले चराएको बाख्रा (खसी) गहतराजको भाईले झारेको रुखको हाँगोले लागेर ठहरै भयो । ओलीको बाख्रा ठहरै भएपछि गहतराजका दाजुभाई डराए ।तर प्रधानमन्त्री ओलीले तत्काल गरेको निर्णयले उनी चकित भए । त्यतीबेला गहतराजका दाजुभाईलाई ओलीले जोगाए । ओलीले आफुले गर्दा खसी ठहरै भएको भनेर आफ्ना बुवालाई सुनाए पछि आफुहरु जोगिएको बताए । तेह्रथुम इवाकै प्रणामी उच्च माध्यमिक विद्यालय (तत्कालीन प्रणामी प्रावि) बाट पढाइ सुरु गरेका ओलीको परिवार २०२२ सालमा बसाइसराइ गरी झापा झरेको थियो ।

  झापा सुरुङ्गाको कन्काइ नदी किनारमा बसोबास गर्ने उनको परिवार निकै गरिब थियो । डेढवर्षकै उमेरमा उनले आमा गुमाए । उनी सानो छँदा कन्काईमा आएको बाढीले घर जग्गा सबै बगायो । त्यसपछि उनको परिवार सुकुम्बासी भयो ।सानैमा आमाको माया गुमाउनुपरेको र सुकुम्बासी तथा गरिब परिवारमा जन्मिएको कारण उनको बाल्यकाल निकै कष्टपूर्ण रुपमा बित्यो । हजुरबा र हजुरआमाले ओलीलाई हुर्काए, पढाए । पढाईको सिलसिलामा झापा आन्दोलनका सहिद रामनाथ दाहालसँग उनको भेट भयो ।चलाख र राम्रो विद्यार्थी देखेपछि दाहालले ओलीलाई आफ्नै घरमा राखेर पढाए । दाहालको प्रेरणाले ओलीमा राजनीतिक झुकाव बढ्दै गयो ।

  विद्यार्थी छँदादेखि नै ओली मीठो र प्रष्ट ढंगले बोल्थे । अरुको खुलेर आलोचना पनि गर्ने ओली एसएलसी सकेपछि ओलीले गाउँकै प्राथमिक विद्यालयमा पढाउन थाले । तर राजनीतिमा सक्रिय हुन थालेपछि पढाउने कामलाई निरन्तरता दिन सकेनन् । २०२३ सालदेखि नै राजनीतिमा प्रवेश गरेका ओलीले २०२७ सालमा कम्युनिष्ट पार्टीको सदस्यता लिए र त्यही वर्षदेखि भूमिगत भए । ओली २०२९ सालमा झापा आन्दोलन कमिटीको प्रमुख भए । प्रधानमन्त्री ओली गाउँ जाँदा अहिले पनि आफुलाई भेट्न आएको बताए । फूलमाला लगाएर आएका प्रधानमन्त्रीले भोटु होइन ? भनेर सोधेको उनले बताए । ओली प्रधानमन्त्री भएपछि अब उनको एउटै इच्छा छ हामी संगै खेलेका साथीलाई गाउँमा झलल पारेर विजुली बालेर उज्यालो पारिदिए हुन्थ्यो भन्ने इच्छा लाग्छ । प्रधानमन्त्री ओली अब फेरी जन्मदिन मनाउन जन्मघर पुग्नेछन् । त्यतीबेला पनि गहतराजलाई प्रधानमन्त्री भेट्ने इच्छा छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  यहि अप्रिल २१ तारिख गगन थापा क्यालिफोर्निया आउदै, यस्तो छ कार्यक्रमको तयारी

  बैकुण्ठ गिरी, क्यालिफोर्निया । नेपाली काङग्रेसका प्रभावशाली नेता तथा महामन्त्री गगनकुमार थापा यहि आउदो अप्रिल...

  गण्डकी प्रज्ञा–प्रतिष्ठानले प्रकटका कृति प्रकाशन गरिदिने

  राजाराम पौडेल, पोखरा । उपचारका क्रममा मंगलबार निधन भएका साहित्यकार प्रकट पंगेनी शिवका प्रकाशन हुन...

  यूनाइटेड क्लबद्धारा पोखरा आरोग्य आश्रममा खाद्यान्न सामाग्री वितरण

  पोखरा । यूनाइटेड क्लब पोखराले पोखरा १५ टुटुङामा रहेको पोखरा आरोग्य आश्रममा खाद्यान्न सामाग्री वितरण...

  नेपाली क्रिकेट खेलाडीको लागी अमेरिकामा सहयोगको बर्षा एकैदिनमा १२ हजार डलर संकलन

  बैकुण्ठ गिरी, अमेरिका । गैर आवासिय नेपाली संघ राष्टिय सम्वनय परिषद, युवा बिद्यार्थी र खेलकुद...

  यूनाइटेडको रक्तदानमा ८५ यूनिट रगत संकलन

  पोखरा । यूनाइटेड क्लबले आयोजना गरेको रक्तदान कार्यक्रममा ८५ यूनिट रगत संकलन भएको छ ।...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं