SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७८/१/२ गते
  ६४३ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  दिपसागर पौडेल
  चर्को गर्मी याम र शुख्खा खडेरी सँगै पर्बतका विभिन्न सामुदायिक बनहरुमा आगलागी चर्कदै गएको छ प्रायः यो समयावधिमा वन डढेलोको प्रकोप देशैभर अत्याधिक रूपमा बढेको छ डिभिजन बन कार्यलय पर्बतका अनुसार २५ सामुदायिक बनमा गरि अहिलेसम्म १५७ हेक्टर क्षेत्रफल आगोले सखाप भै सकेको र जिल्लाका विभिन्न ठाउँमा चर्को रूपमा फैलिएको आगोलाइ नेपाल प्रहरी शशस्त्र प्रहरी नेपाली सेना र स्थानीयहरुको पहलमा नियन्त्रण गर्न सफल भएको डिभिजन बन कार्यलयले जनाएको छ ।

  आगलागी बन बिनाशलाइ न्यूनीकरणका लागि भडखोरे सामुदायिक बन उपभोक्ता समुह कुनपा ७ खरेहाले बिहिवार एक कार्यक्रमको आयोजना गरि शुख्खा खडेरी र बनमा लाग्न सक्ने आगोको खतरालाई कसरी निर्वाण गर्न सकिन्छ भन्ने उद्देश्यका साथ नव गठित उप समितिले युवाहरुको सक्रियताका साथमा परिचालन गरेको छ ।

  केसब रिमालको संयोजकत्वमा बन डढेलो नियन्त्रण संजाल उप समिति गठन गरेको छ साथै उपसंयोजकमा बालकृष्ण शर्मा र सदस्यहरुमा उमाकान्त शर्मा , तुलसी पौडेल , सफल शर्मा , अजिव शर्मा , सम्पूर्ण शर्मा , गणेश शर्मा , बलराम गिरि , ज्ञानु गिरि ,ओम प्रकाश शर्मा , सुरज सुवेदी , अमृत बिक र शुकबहादुर नेपाली रहेका छन् भडखोरे सामुदायिक बन समुहका अध्यक्ष तेज गिरि कान्छाका अनुसार यसरी हरेक वर्ष लाग्ने डढेलोलेे वन प्राकृतिक र मानवीय धनजनको क्षति हुनबाट बच्नका लागि उक्त उप समिति गठन गरेको बताउनुभयो ।

  ५०० मिटर लामो अग्निरेखा भित्र सुकेका दाउरा , घाँस र पतझरहरुलाइ सफा गरि बनलाइ डढेलो खतरा मुक्त गर्नुपर्नेमा युवा शक्तीहरुको गठन गर्नुपर्ने आबस्यक भएकोले युवाहरूको पहलमा सामुदायिक बन जोगाउन लागेको भडखोरे सामुदायिक बनका निबर्तमान अध्यक्ष खेमनाथ शर्माले बताउनुभयो ।

  ५७.५ हेक्टरमा फैलिएको उक्त बन समूहले रार्ष्ट्रिय स्तरमा विभिन्न पुरस्कार सम्मान पाउन सफल भएको छ यसलाई सर्बपक्षिय हिसाबले बचाउनु हामी सबैको कर्तव्य हो भन्दै भड्खोरे सामुदायिक बनकी सचीव मिठु शर्माले बताउनु भयो । मुलुकी ऐन, २०२० मा आगो लगाउने कार्यलाई फौजदारी अभियोगका रूपमा लिइएको छ। त्यस्तै वन ऐन २०४९ र राष्ट्रिय निकुञ्ज तथा वन्यजन्तु संरक्षण ऐन, २०२९ ले वनमा आगो लगाउन वा आगो लाग्न सक्ने क्रियाकलापलाई बन्देज लगाएको छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  अस्ट्रेलियाबाट ब्रेन ट्युमर पिडित पत्रकारलाई विशेष अर्थिक सहयोग

  रौतहट जिल्लाको परोहा नगरपालिका – ८ नरकटीया निवासी सब. इन्सपेक्टर राम सुन्दर आर्य का छोरा...

  राष्टघातबिरुद्ध पर्वतका ३ राजनैतिक पार्टीहरुको बिज्ञप्ती, दलाल नेताहरुको कारण देश समस्यामा

  पर्वत । पछिल्लो समय अमेरीकी सहयोग परियोजना मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन (MCC) जस्तो राष्टघाती परियोजनाको बिरुद्ध...

  मलाई सिध्याउन लागेपछि पोखरेलविरुद्ध उजुरी दिएँ : विमला वली

  बुटवल । लुम्बिनी प्रदेश सांसद विमला खत्री वलीले निवर्तमान मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल र नेकपा एमालेले...

  राष्ट्रिय सभाको बैठक एमालेको अवरोधले मुख्य कार्यसूचीमा प्रवेश नै नगरी स्थगित

  काठमाडौं । प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा एमालेको अवरोधका कारण राष्ट्रिय सभाको बैठक मुख्य कार्यसूचीमा प्रवेश नै...

  वीरगञ्ज आइपुग्यो भारतबाट पहिलो निजी कार्गो रेल

  काठमाडौं । नेपाल–भारत रेल सेवा सुरुआतको १७ वर्षपछि पहिलोपटक भारतबाट निजी क्षेत्रको कार्गो रेल बुधबार...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं