SuchanaKendra

 • Radio Kushum


  सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७८/१०/२० गते
  ६७२ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  विश्वभर कलेजोको क्यान्सरका कारण धेरै व्यक्तिहरुको मृत्यु हुने गरेको पाइन्छ । कलेजोको क्यान्सर विभिन्न कारणले हुने गर्छ । तर, विशेषगरी डाक्टरका अनुसार कलेजोको क्यान्सरको मुख्य कारक तत्व भनेको नै खानेकुरा हो । अत्यधिक मात्रामा जंक फुडले कलेजोको क्यान्सर गराउँछ ।

  कसरी हुन्छ कलेजोको क्यान्सर ?
  बेंगलुरुको मणिपाल हस्पिटलका प्रमुख डाक्टर राजीव लोचनले हिन्दुस्तान टाइम्सलाई भनेका छन्, ‘कलेजोको क्यान्सर सामान्यतयाः ह्यापोटोसेलुलर कार्सिनोमा र इन्ट्रोहेपेटिक कोलेन्जियोकार्सिनोमा हो । यसको कारण हेपेटिक एडेनोमा र फोकल नोड्युलर हाइपरप्लासिया जस्ता कलेजोमा हुने ट्युमर हुनसक्छन् । यसको प्रमुख कारणमा हेपाटाइटिस बी र सी भाइरस संक्रमण, सिरोसिस, आर्सेनिक मिसिएको दूषित पानी, मोटोपन, मधुमेह र अत्यधिक रक्सि सेवन नै हो ।’

  उनी अगाडि भन्छन्, ‘यो सबै कुराले फ्याटी लिभर बनाउने र अन्तमा क्यान्सर लाग्ने सम्भावना हुन्छ । फ्याटी लिभर सामान्यतयाः मोटोपना भएका व्यक्तिहरुमा हुन्छ । मधुमेह र हाई लिपिड प्रोफाइल भएका व्यक्तिहरुमा पनि फ्याटी लिभर हुन्छ । खाना खाने खराब बानी, बोसो र चिनीको धेरै सेवनले लिभरलाई फ्याटी बनाउँछ । जो व्यक्तिको मेटाबोलिज्म खराब हुन्छ उनीहरुको कलेजोमा फ्याटी लिभर ट्युमरमा परिवर्तन हुन्छ ।’

  जंक फुड
  जंक फुड नियमित जीवनयापनको हिस्सा बन्न थालेको छ । जंक फुडको मतलब सही तरिकाले नपकाएको खाना हो । यसले कलेजोको क्यान्सर गराउने सम्भावना धेरै हुन्छ । जंक फुडमा हाइड्रोकार्बन हुन्छ जसमा हुने कार्सिनोजेनिक नामक केमिकलले क्यान्सर गराउने पदार्थ उत्पादन गर्छ ।

  हाम्रो शरीरमा सही र गलत दुवै प्रकारका ब्याक्टेरिया हुन्छन् । जंक फुडले गलत ब्याक्टेरियालाई बढाउँछ र क्यान्सर गराउने सम्भावना पनि बढाउँछ । डाक्टरका अनुसार खराब जीवनशैली, धेरै क्यालोरी भएको खाना, धेरै कार्बोहाइड्रेट भएको खाना, सोडा भएको पेयपदार्थ र व्यायामको कमिले पनि कलेजोको क्यान्सर गराउँछ । त्यसैले विशेषज्ञले विशेषगरी जंक फुडको सेवन घातक भएको बताएका छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  देशभर विपदमा १ सय ३१ जनाको मृत्यु, गण्डकीमा ३८ जना

  काठमाडौं । यस वर्ष बाढी, पहिरोलगायतका विपद‍्मा परी सोमबार दिउँसोसम्म मुलुकभर १ सय ३१ जनाको...

  हिउँदे खोला नजिकै बुटवल-तानसेन सडकखण्ड सडक भासियो

  बुटवल। सिद्धार्थ राजमार्ग अन्तर्गत बुटवल-पाल्पा खण्डको हिउँदे खोला नजिकै सडक भासिएको छ । उक्त स्थानमा...

  नेपाललाई मोदीको तेस्रो कार्यकालको पहिलो बजेट कोसेली ११ अर्ब २० करोड रुपैयाँ अनुदान

  काठमाडौं । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको तेस्रो कार्यकालको पहिलो बजेट मंगलबार सार्वजनिक गरिएको छ ।...

  कालीगण्डकी नदीले पौडिन गएका बालकलाई बगाएर वेपत्ता

  पर्वत । कुश्मा नगरपालिका वडा नं १ स्थित सहस्रधारा नजिकै कालीगण्डकी नदिमा पौडिन गएका एक...

  दुई हजार श्रमिक इजरायलमा केयर गिभरमा पठाइने

  काठमाडौं । द्वन्द्वग्रस्त मुलुक इजरायलमा २ हजार संख्यामा केयर गिभर श्रमिक पठाइने भएको छ ।...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं