SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७८/५/५ गते
  ३४४ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  विराटनगर । नेकपा एमाले विभाजन भएपछि प्रदेश १ का प्रदेशसभा सदस्यहरु कुन पक्षमा लाग्ने भन्ने विषयमा पर्ख र हेरको अवस्थामा छन् । माधवकुमार नेपाल पक्षका सांसदहरु पनि नयाँ पार्टीमा जाने कि नजाने भन्ने दोधारमा छन् ।कतिपय स्थायी कमिटी सदस्य र केन्द्रीय सदस्यहरुले समेत माधव नेपालको साथ छाडेकाले प्रदेश सांसदहरु अलमलमा परेका हुन् । ९३ जना प्रदेशसभा सदस्य रहेको प्रदेश १ मा नेकपा एमालेका ५१ सांसद छन् । २०७४ माघ २६ गते एमाले संसदीय दलको निर्वाचन हुँदा ओली पक्षका शेरधन राईले २६ मत ल्याएका थिए भने नेपाल पक्षका भीम आचार्यले २४ मत पाएका थिए भने एक मत बदर भएको थियो ।

  तर पार्टी विभाजनको अवस्थामा पुग्दा सचिव भीम आचार्य, केन्द्रीय सदस्य जीवन घिमिरेलगायतले माधव नेपालको साथ छाडेका छन् । पहिले माधव नेपाल समूहमा रहेका उषाकला राई, कला घले, राजकुमार ओझाले त तत्कालिन प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले ५ पुसमा प्रतिनिधिसभा विघटन गरेपछि ओली पक्षमा लागेका छन् ।माधव समूहका नेताहरुको दाबी अनुसार प्रदेश १ मा हाल १४ सांसद उनीहरुको साथमा छन् । राजेन्द्र राई, राजन राई, खिनु लङ्वा लिम्बू, कृष्णकुमारी राई, गणेश काङमाङ, सुनीता चौधरी, सावित्रा रेग्मी, उपेन्द्र घिमिरे, पदमकुमारी गुरुङ, लक्ष्मण तिवारी, बलबहादुर साम्सुहाङ, सरिता थापा र होमकुमारी साँवा र लिलाबल्लभ अधिकारी आफूहरुसँग रहेको नेपाल पक्षका नेताहरुको दावी छ । तर उनीहरु सबै माधव नेपालले दर्ता गरेको नयाँ पार्टीमा जाने सम्भावना कम छ ।

  राजेन्द्र राई, राजन राई, उपेन्द्र घिमिरे, सुनिता चौधरी, सावित्रा रेग्मी, बलबहादुर साम्सुहाङलगायत नेताहरु नयाँ पार्टीमा जाने सम्भावना छ । अरु सांसदहरु पर्ख र हेरको अवस्थामा छन् । माधवकुमार नेपाल समूहमा रहेकी सांसद खिनु लङ्वा लिम्बु कुन पार्टीमा रहने भन्ने छलफलपछि टुंगो लगाउने बताउँछन् । सरकारले भदौ २ गते ल्याएको अध्यादेशमा दल विभाजनपछि प्रदेश र स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिलाई पार्टी रोज्न २१ दिन समय दिने उल्लेख छ । समय पर्याप्त रहेका कारण छलफल पछि निर्णयमा पुग्ने माधव नेपाल पक्षकी सांसद सरिता थापाले बताइन् ।

  एमाले सांसद राजन राईले पार्टीमा केपी ओली प्रवृत्तिविरुद्ध लडेको भन्दै त्यही कारण माधव नेपालको पार्टीमा जाने बताए । एमाले सांसद उपेन्द्र घिमिरे माधवकुमार नेपालको पार्टीमा आफूसहित १५ जना प्रदेश सासद रहने बताउँछन् । माधव नेपाल पक्षका सांसद बलबहादुर साम्सुहाङ पनि दल रोज्नका लागि अझै केही समय बाँकी रहेको बताउँछन् । साम्सुहाङ आफू नेपाल पक्षमा रहेपनि छलफ पछि कुन पार्टीमा रहने निर्णय गर्ने बताउँछन् । एमाले सांसद सुनीता चौधरीले पनि नयाँ पार्टीमा जाने संकेत गर्दै आफ्नो लाइन पहिलेदेखि नै क्लियर रहेको बताइन् ।

  संकटमा सरकार, सांसदलाई ओली पक्षको फोन

  नेकपा विभाजनपछि मुख्यमन्त्री शेरधन राईले नेतृत्व गरेको सरकार संकटमा परेको छ । माधव समूहका नेता राजेन्द्र राई विभाजनको प्रक्रिया सकिएपछि प्रदेशमा गठबन्धनको सरकार बन्ने बताउँछन् ।

  हाल प्रदेशमा एमालेको एकल बहुमतको सरकार छ । तर पार्टी विभाजनपछि सरकार अल्पमतमा पर्नेछ । अल्पमतमा परेको सरकार जोगाउन एमाले संस्थापन पक्षले नेपालसमूहमा रहेका सांसदलाई फोन गरेर एमाले नछाड्न आग्रह गरिरहेका छन् । ‘विभाजनको अवस्थामा पुगेपछि सत्ता जोगाउन फोन आउने नै भयो,’ माधव पक्षका एक सांसदले भने, ‘सफ्टलाइनरहरु विभिन्न प्रस्तावसहित फोन गइरहेको छ ।’माधव नेपालको पार्टीमा जाने पक्का भएका नेताहरुलाई भने ओली पक्षले फोन गरेको छैन । माधव पक्षका सांसद साम्सुहाङले आफूलाई फोन नआएको बताए । ‘मलाइ त फोन आएको छैन,’ उनले भने,‘हार्डलाइनर भएकाले होला ।’ माधव पक्षकी सांसद सुनीता चौधरीले आफूलाई फोन आएको बताइन् । ‘फोन त आइहाल्छ’ उनले भनिन्, ‘तर मेरो कित्ता पहिलेदेखि नै क्लियर छ ।’ नेकपा एमालेका सांसद लिलम बस्नेत संस्थापन पक्षमा ३६–३७ जना सांसद हुने बताउँछन् । ‘उता पनि माननीयज्यूहरु हुनुहुन्छ,’ उनले भने, ‘विभाजनको प्रक्रिया पूरा भएको छैन, भोलि संस्थापन पक्षमा ३६ जना सांसद रहनुहुन्छ होला ।’ सांसद बस्नेतले पार्टी विभाजन हुँदा सरकार परिवर्तन हुन सक्ने बताए । प्रदेश १ सरकारका प्रवक्ता तथा आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्री हिक्मतकुमार कार्की प्रदेशमा बहुमत गुम्न नदिने प्रयास भइरहेको बताउछन् । ५१ सांसदमध्ये बहुमत सदस्य पार्टीमै रहने उनको विश्वास छ । प्रदेशमा बहुमतका लागि ४७ सांसद आवश्यक छन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  गोकुल बास्कोटाको घरमा भेटिएको शंकास्पद वस्तु सेनाद्वारा निष्क्रिय

  भक्तपुर । नेकपा एमालेका नेता एवम् नवनिर्वाचित प्रतिनिधि सभा सदस्य गोकुल बास्कोटाको भक्तपुरस्थित घरमा भेटिएको...

  क्यान पर्वतको पाँचौ अधिबेशन सम्पन्न, अध्यक्षमा अच्युत पौडेल

  पर्वत ,कम्प्युटर एशोसिएसन नेपाल महासङ्घ (क्यान महासंघ) पर्वत शाखाको पाँचौ अधिबेशनले अच्युत पौडेलको अध्यक्षतामा नयाँ...

  बाजुराबाट प्रदेशसभामा एकीकृत समाजवादीका शाही निर्वाचित

  काठमाडौं । बाजुराको प्रदेश सभा निर्वाचन क्षेत्र १ बाट नेकपा एकीकृत समाजवादीका नरेशकुमार शाही निर्वाचित...

  एमालेसँग मिलेर सरकार बनाउने विकल्प माओवादीमा खुला

  काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रमा नयाँ सरकार गठन जोसुकैसँग मिलेर गर्न सकिने विकल्पलाई खुल्ला राख्नेबारे...

  स्याङ्जा २ मा कांग्रेसका धनराज गुरुङको जित निश्चित

  काठमाडौं । स्याङ्जा २ बाट प्रतिनिधिसभा सदस्यमा नेपाली कांग्रेसका उम्मेदवार धनराज गुरुङ जित निश्चित भएको...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं