SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • आज : २०७८ कार्तिक ८ गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
  सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७७/१/१० गते
  ३३५५ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  आउँदो जुलाई महिनाको अन्त्यसम्ममा ४० देखि ५० करोड भारतीयमा कोरोना संक्रमण हुने अनुमान गरिएको छ। संक्रमण हुनेमध्ये धेरैलाई पहिलो चरणमा कुनै लक्षण नदेखिने र एकैपटक मध्यचरणमा मात्रै जटिल लक्षणहरु देखिने न्युयोर्क टाइम्समा प्रकाशित एक लेखमा दाबी गरिएको हो। भारतको सेन्टर फर डिजिज डायनामिक्सका निर्देशक डा. रामानन लक्ष्मीनारायणको सो लेखमा संक्रमण परीक्षणका लागि भारतसँग अत्यावश्यक, पहुँचयोग्य र सजिलै उपलब्ध हुने परीक्षण केन्द्रहरु आवश्यक रहेको र यो व्यवस्था गर्न मात्रै तीनसाता बाँकी रहेको उल्लेख छ।

  भिडियो हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । subscribe मा क्लिक गरेपछि सँधै भिडियो हेर्न पाईनेछ । नजिकैको बेल (घण्टि) मा थिचे अपलोड गर्नासाथ पहिलो दर्शक बन्न पाउँनुहुनेछ ।

  गत मंगलबार बिहानै प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले १ अर्ब ३० करोड भारतीयहरुलाई २१ दिनसम्म घरबाहिर निस्कने कुरा बिर्सन आग्रह गरेका थिए। कोरोना संक्रमण फैलँदै गएपछि भारतमा २१ दिन लामो लकडाउन लगाइएको छ। तर, नयाँदिल्लीकै व्यापारिक केन्द्रहरुमा कोरोना संक्रमण आमन्त्रण गर्नेगरी मानिसहरु घुइँचो लागिरहेका छन्।

  भारतमा जनवरी ३० तारिखमा कोरोनाबाट संक्रमित पहिलो व्यक्ति भेटिएका थिए। लगत्तै भारतले विमानस्थलमा यात्रुहरुको स्क्रिनिङ थालेको थियो। तर संक्रमित नै भएपनि केही दिनसम्म कुनै लक्षण नदेखिने भएकाले दैनिक ८० हजार मानिसहरु सजिलै विमानस्थलबाट सर्वसाधारणको पहुँचमा पुगेका थिए।

  ती मानिसहरुमध्ये अधिकांश कोरोनाले ग्रस्त बनाएको युरोप र खाडी मुलुकहरुबाट गएको बताइएको छ। भारतमा करोडौं मानिसहरु एक अर्कोसँग भौतिक रुपमा निकट भएर बस्ने गर्छन्। निकै घना झोपडपट्टीहरुमा स्वास्थ्य अवस्था निकै गएगुज्रेको छ। त्यसैले अहिलेसम्म त्यहाँ कति मानिसमा कोरोना संक्रमण फैलियो र कति मानिसले यसको पत्तो पाएका छन् भन्ने नै खुलेको छैन।

  महामारीविज्ञ रामानन लक्ष्मीनारायण लेख्छन्‌, ‘विकसित अन्य देशहरुको अवस्थासँग तुलना गर्दा भारतमा विनाशकारी अवस्था आउने पक्कापक्की देखिन्छ। उच्च रक्तचापका बिरामीलाई पनि कोरोना संक्रमणको प्रभाव निकै बढी हुने चीनमा गरिएका अध्ययनहरुले देखाएको छ।

  भारतमा हरेक १० जनामध्ये एकजना मानिसमा उच्चरक्तचापको समस्या छ। चीनमा बच्चाहरुमा यो संक्रमण कम देखिएको छ, तर भारतमा कुपोषणले ग्रस्त करोडौं बच्चाहरु छन्, जसलाई यो संक्रमणले छिट्टै टप्काउन सक्छ।’ क्षयरोगीहरुको संख्या उच्च रहनु, निमोनिया, धुवाँ र वायु गुणस्तरको कमजोर अवस्था कुनै पनि हालतमा स्वासप्रस्वाससम्बन्धी रोग नियन्त्रण गर्न सघाउने खालको छैन।

  अब भारतमा तातो मौसम शुरु हुने हुनाले संक्रमण नियन्त्रणमा आउने भनिएको छ, तर अहिलेसम्म कोरोना जिवाणु तातोमा नफैलने भन्ने प्रमाणित हुन सकेको छैन। भारतमा १ लाखभन्दा पनि कम आइसीयु शय्या छन्। भेन्टिलेटरको संख्या मुस्किलले २० हजार जति छ। यी मध्ये पनि धेरैजसो त ठूला शहरहरुमा केन्द्रित राखिएका छन्।

  भारतमा कोरोनाको सुनामी आउँदैछ, लड्न तयार भएर बस्‍नु : विशेषज्ञ

  स्वास्थ्य विशेषज्ञहरुले भारतमा कोरोना भाइरसको सुनामी (आँधी) आउने निश्चितजस्तै रहेकाले यसविरुद्ध लड्ने तयारी पूरा गर्न सरकारलाई सुझाएका छन्। भारतको सेन्टर फर डिजिज डायनामिक्सका निर्देशक डा. रामानन लक्ष्मीनारायणले बीबीसीसँग कुरा गर्दै भनेका छन्, ‘भारत कोरोना भाइरसको सुनामीसँग लड्न तयार भएर बस्नुपर्छ, यसमा कुनै सन्देह छैन कि भारतमा कोरोना संक्रमण अझै द्रुत गतिमा बढ्नेछ।’

  डा. रामानननले विश्वका अन्य मुलुकको तुलनामा भारतमा कोरोना संक्रमणको असर कम हुने कुनै संकेत नमिलेको समेत उल्लेख गरेका छन्। उनले भनेका छन्, ‘बाँकी देशको तुलनामा यहाँ केही कम संक्रमण र क्षति देखिएको छ, तर स्पेन र चीनजस्ता मुलुकमा जसरी ठूलो संख्यामा मानिसहरु संक्रमणको चपेटामा आए, यहाँ त्यस्तै हालत बन्ने जोखिम छ, हामीले कोरोनाको सुनामीसँग जुध्न तयार भएर बस्नैपर्छ।’

  झण्डै १ अर्ब ३८ करोड जनसंख्या रहेको र स्वास्थ्य सजगतामा निकै कमजोर मानिने भारतमा सरकारी तयारीले मात्रै संक्रमण रोकथाम हुने सम्भावना छैन। विकसित मानिने देशहरुमा समेत कोरोनाका कारण सैयौं व्यक्तिहरुले ज्यान गुमाइसकेका छन्। विश्वभर कोरोनाको फैलावटलाई विश्लेषण गर्दा अब भारत नै कोरोना भाइरसको ठूलो शिकार हुने विशेषज्ञहरुले बताइरहेका छन्। श्रोत थाहा खबर

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  पर्वत प्रहरीको ऐतिहासिक सफलता, ९ लाख ५८ हजार सहित जुवाको खालबाट ८ जना प्रकाउ

  पर्वत । पर्वत जिल्ला सदरमुकाम कुश्मामा नेपाल प्रहरीलाई हाल सम्मकै ठुलो सफलता हात लागेको छ...

  बाडीपिडीत भेट्न सुनसरी पुगेका देउवा, उच्च तहका कर्मचारी र नेता भेटेर गए !!!

  बेमौसमी वर्षाका कारण प्रदेश १ का विभिन्न जिल्लामा भएको क्षति अवलोकनका लागि आइतवार बिहान निस्किएका...

  धादिङको गजुरीमा गुडिरहेको बसमा आगलागी, यात्रु सकुशल ..

  धादिङ । पृथ्वी राजमार्गअन्तर्गत गजुरी गाउँपालिका–१ गजुरीबजारमा गुडिरहेका बसमा आज बिहान आगलागी भएको छ ।...

  महाधिवेशन गर्न पार्टी नेतृत्वले ढिलाइ गरिरहेको छ : प्रकाशमान सिंह

  जनकपुरधाम । नेपाली कांग्रेसका नेता प्रकाशमान सिंहले तोकिएको समयमै पार्टीको महाधिवेशन गर्नुपर्ने बताएका छन् ।...

  बेमौसमी वर्षाको कारण राष्ट्रिय राजमार्गमा १ अर्ब बढीको क्षति…

  काठमाडौं । बेमौसमी वर्षाका कारण आएको बाढी पहिरोले कात्तिक १ गतेयता राष्ट्रिय राजमार्गमा मात्रै १...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं