SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७६/१२/१५ गते
  ४६२ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  काठमाडौं । अहिले सिंगो विश्व समुदाय नै कोरोना महामारीसँग लडिरहेको छ । यो बीचमा अमेरिकी डाक्टरहरुले नयाँ रहस्य थाहाँ पाएका छन् । बोस्टन डाक्टरहरू र विज्ञहरूले विश्वव्यापी कोरोनाभाइरसमा तापमानको प्रभावको बारेमा धेरै अनौठो दावी गरेका छन् । अमेरिकाको म्यासाचुसेट्स इन्स्टिच्युट अफ टेक्नोलोजी (एमआईटी) का वैज्ञानिकहरूले भनेका छन् कि कोरोना संक्रमण मौसममा पनि निर्भर गर्दछ । यस दावी अनुसार, हावामा उच्च तापक्रम भएका देशहरूमा भाइरस संक्रमण धेरै कम फैलिएको छ ।

  भिडियो हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । subscribe मा क्लिक गरेपछि सँधै भिडियो हेर्न पाईनेछ । नजिकैको बेल (घण्टि) मा थिचे अपलोड गर्नासाथ पहिलो दर्शक बन्न पाउँनुहुनेछ ।
  वैज्ञानिकहरूले कोरोना संक्रमणको डेटा संसारका धेरै भागहरूबाट संकलन गरेर यसलाई दुई प्यारामिटरहरू–तापक्रम र आर्द्रतासँग तुलना गरे । यसले देखायो कि भाइरसको ९० प्रतिशत संक्रमण ३ देखि १७ डिग्री सेल्सियस (स्पेन, इटाली, युके आदि) बीचको तापक्रम भएको क्षेत्रमा देखा पर्‍यो । यी क्षेत्रहरूमा ४ देखि ९ (ग्राम प्रति मीटर घन) आर्द्रता थियो । यसको मतलब ४ देखि ९ ग्राम पानी एक घन मिटर हावामा अवस्थित छ । एमआईटी वैज्ञानिकहरूको अनुसार तापक्रम १८ डिग्री सेल्सियस र आर्द्रता ९ जीएम–३ भन्दा बढी भएको देशहरूमा संक्रमणका घटनाहरु ६ प्रतिशत छन् ।

  वैज्ञानिकहरूले भने कि जब कुनै कोरोनाभाइरस संक्रमितले खोक्छ वा हाच्छिउ गर्छ तब उसको थुकका कणहरू हावामा फैलिन्छन् । यी कणहरू मार्फत मानिसमा संक्रमण फैलिन्छ । हाच्छिउ गर्दा ३ हजार भन्दा बढी कणहरू एकसाथ हावामा निस्कन्छन् । जब मौसम ओसिलो हुन्छ, हावा चिसो हुन्छ यस्तो अवस्थामा कणहरु लामो समयसम्म टिक्न सक्छन् तर गर्मीमा लामो समय टिक्न सक्दैनन् । गर्मीमा कुनै पनि भाइरस वा ब्याक्टेरिया प्रसारण हुँदैन । यसलाई उदाहरणको रूपमा सोच्नुहोस् त्यहाँ कोठामा हावा छ तर त्यहाँ कुनै आर्द्रता छैन । यस्तो अवस्थामा हावा हल्का हुनेछ । यदि हावामा बाफ छ भने, त्यसमा ओस आउँछ, त्यस्तो अवस्थामा यो भारी हुन्छ । कुनै पनि भाइरस वा ब्याक्टेरिया प्रकाश हावामा टाढासम्म पुग्छ । उही समयमा, यो भारी हावा मा एक सीमा को पार गर्न सक्षम हुँदैन ।

  कोविड–१९ श्वासप्रश्वासको विषाणु हो । त्यस्ता भाइरसहरू प्रायः जाडोमा फस्टाउँछन् र गर्मीमा अन्त्य हुन्छन् । गर्मीबाट भाइरस मर्ने कुनै ठोस प्रमाण भने छैन । यद्यपि यसको प्रभाव अन्तिम केहि रोगहरूमा देखिएको छ । सार्स महामारी २००२ को नोभेम्बरमा सुरु भयो जुन जुलाईमा अन्त्य भयो । यद्यपि यो भन्न गाह्रो छ कि यो परिवर्तन तापमानको कारण भएको हो कि होईन । वैज्ञानिकहरूले उनीहरूको विश्लेषणमा आधारित पत्ता लगाए कि धेरै एसियाली देशहरूमा संक्रमणको दर अन्य देशहरू जत्तिकै तिव्र छैन । यहाँको वातावरणमा १० जीएम–३ आर्द्रता छ । यी देशहरूमा, पश्चिमी अशान्तिले नमी ल्याएको छ । जाडो मौसम सामान्यतया फेब्रुअरी भन्दा पहिले समाप्त हुन्छ । यद्यपि यो पश्चिमी गडबडीबाट लामो समयसम्म पानी पर्न जारी रहन्छ । वैज्ञानिकहरूले यो पनि भने कि भारत, पाकिस्तान, इन्डोनेसिया र अफ्रिकाका देशहरूमा थोरै संख्यामा कोरोना परीक्षण भएको बहस गर्न सकिन्छ ।

  यद्यपि सिंगापुर, युएई र साउदी अरेबिया जस्ता धेरै देशहरूमा अमेरिकाले इटाली भन्दा बढी परीक्षण गरिसकेको छ । यसको बाबजुद पनि, यहाँ संक्रमण को यति धेरै घटनाहरू छैनन् । वैज्ञानिकहरूले भने कि थोरै परीक्षणहरू गर्नु कुनै मुद्दा होइन । साथै, कम कनेक्टिभिटीको कुरा पनि निराधार छ । कम संक्रमित धेरै देशहरू पनि ट्राभल हब हुन् र हजारौ मानिसहरू यहाँ दैनिक प्रवेश गर्छन् । रुहेलखंड विश्वविद्यालयको फार्मेसी विभागका सहायक प्राध्यापक डा। अमित वर्माले कोभिड–१९ मा गरिएको एउटा अध्ययन उद्धृत गर्दै भनेका छन् कि तापमानको उतार–चढावले अवस्थालाई झनै नराम्रो बनाउँछ । जहाँ दिन र रातको तापमानमा भिन्नता हुन्छ, समस्या बढ्न सक्छ । उदाहरणका लागि, जहाँ दिनको तापक्रम ३५ डिग्री सेल्सियस र रातको तापक्रम ७ डिग्री सेल्सियसमा जान्छ, त्यहाँ संक्रमणको उच्च जोखिम छ ।

  इरान यसको सबैभन्दा ठूलो उदाहरण हो । फेब्रुअरीमा, इरानको दिनको तापक्रम १७ देखि १८ डिग्री सेन्टिग्रेड र रात १ देखि २ सेन्टिग्रेडमा जान्छ । डा. अमितले बताए कि संक्रमण घटाउन तापमान आवश्यक छ र हावामा आर्द्रता पनि उच्च छ । सुख्खा हावाले हाम्रो उपकला (माथिल्लो छाला) लाई क्षति पुर्‍याउँछ, जसले संक्रमणको जोखिम बढाउँदछ । अमेरिकामा, उत्तर र दक्षिण क्षेत्रहरूमा संक्रमणको बिभिन्न स्तरहरू छन् । यहाँ उत्तरी राज्यहरूमा दक्षिण भन्दा चिसो छ । उत्तरी राज्यहरुमा संक्रमणको स्तर उच्च छ । Source

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  अस्ट्रेलियाबाट ब्रेन ट्युमर पिडित पत्रकारलाई विशेष अर्थिक सहयोग

  रौतहट जिल्लाको परोहा नगरपालिका – ८ नरकटीया निवासी सब. इन्सपेक्टर राम सुन्दर आर्य का छोरा...

  राष्टघातबिरुद्ध पर्वतका ३ राजनैतिक पार्टीहरुको बिज्ञप्ती, दलाल नेताहरुको कारण देश समस्यामा

  पर्वत । पछिल्लो समय अमेरीकी सहयोग परियोजना मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन (MCC) जस्तो राष्टघाती परियोजनाको बिरुद्ध...

  मलाई सिध्याउन लागेपछि पोखरेलविरुद्ध उजुरी दिएँ : विमला वली

  बुटवल । लुम्बिनी प्रदेश सांसद विमला खत्री वलीले निवर्तमान मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल र नेकपा एमालेले...

  राष्ट्रिय सभाको बैठक एमालेको अवरोधले मुख्य कार्यसूचीमा प्रवेश नै नगरी स्थगित

  काठमाडौं । प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा एमालेको अवरोधका कारण राष्ट्रिय सभाको बैठक मुख्य कार्यसूचीमा प्रवेश नै...

  वीरगञ्ज आइपुग्यो भारतबाट पहिलो निजी कार्गो रेल

  काठमाडौं । नेपाल–भारत रेल सेवा सुरुआतको १७ वर्षपछि पहिलोपटक भारतबाट निजी क्षेत्रको कार्गो रेल बुधबार...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं