SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • आज : २०७८ कार्तिक १० गतेPreeti to UnicodeUnicode to PreetiRoman to UnicodeDate Converter
  सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७६/१०/१२ गते
  ५००३ &#२३४६;&#२३३५;&#२३२५;

  काठमाडौं– राष्ट्रियसभा सदस्यमा निर्वाचित नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का प्रवक्ता नारायणकाजी श्रेष्ठ मन्त्री बन्न नपाउने भएका छन्। संविधान अनुसार संघीय संसद् कायम रहेसम्म श्रेष्ठ मन्त्री बन्न पाउने छैनन्। राष्ट्रियसभा सदस्यमा निर्वाचित भएसँगै श्रेष्ठको मन्त्री बन्ने चर्चा चलिरहेको छ। तर, उनलाई मन्त्री बन्न संविधानले नै रोकेको छ।

  भिडियो हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । subscribe मा क्लिक गरेपछि सँधै भिडियो हेर्न पाईनेछ । नजिकैको बेल (घण्टि) मा थिचे अपलोड गर्नासाथ पहिलो दर्शक बन्न पाउँनुहुनेछ ।

  संविधानविद् डा. भिमार्जुन आचार्यले संविधानको व्यवस्था अनुसार श्रेष्ठ हालको प्रतिनिधिसभा कायम रहेसम्म मन्त्री बन्न नपाउने बताए। ‘अहिलेको प्रतिनिधिसभा कायम रहेसम्म प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा पराजित भएका व्यक्ति मन्त्री हुन पाउँदैनन्। संविधानमा नै त्यो कुरा स्पष्टसँग लेखिएको छ,’ उनले भने।

  संविधानको धारा ७८ को उपधारा ४ मा प्रतिनिधिसभाको निर्वाचनमा पराजित भएको व्यक्ति त्यस्तो प्रतिनिधिसभाको कार्यकालमा मन्त्री पदमा नियुक्तिका लागि योग्य हुने छैन भन्ने उल्लेख छ। यसअघि सत्तासीन दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) ले नेकपा नेता बामदेव गौतम राष्ट्रियसभाका सदस्य पनि प्रधानमन्त्री बन्न पाउने गरी संविधान संशोधन गरिए मात्रै उम्मेदवार बन्ने बताएका थिए।

  संविधानको धारा ७६ (९) मा राष्ट्रपतिले प्रधानमन्त्रीको सिफारिसमा संघीय संसदका सदस्यमध्येबाट समावेशी सिद्धान्त बमोजिम प्रधानमन्त्रीसहित बढीमा २५ जना मन्त्री रहेको मन्त्रिपरिषद् गठन गर्ने व्यवस्था छ। संविधानमा नै संघीय संसद् नभएको व्यक्ति पनि मन्त्री हुन पाउने सर्तसहितको व्यवस्था छ। जसका लागि ६ महिनाभित्रमा संघीय संसद्को सदस्यता प्राप्त गरिसकेको हुनुपर्छ।प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा पराजित भएर पनि राष्ट्रियसभा सदस्य बन्न सफल नारायणकाजीको मन्त्री बन्ने धोको पनि संविधान संशोधन भएकोे खण्डमा मात्र पूरा हुनेछ।

  बिहीबार भएको राष्ट्रियसभाको निर्वाचनमा श्रेष्ठ गण्डकी प्रदेशबाट अन्य समूहका तर्फ राष्ट्रियसभा सदस्यमा निर्वाचित भएका थिए। श्रेष्ठ तीन हजार चार सय ६२ मतभारका साथ विजयी भएका थिए। उनका प्रतिस्पर्धी कांग्रेसका सूर्यप्रसाद रेग्मीले दुई हजार दुई सय ४४ मतभार पाएका थिए।यसअघि २०७४ साल मंसिरमा भएको प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा श्रेष्ठ गोरखा –२ बाट संघीय समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद् अध्यक्ष डा.बाबुराम भट्टराईसँग ७ हजार मतान्तरले पराजित भएका थिए।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  आइशा गर्ल्स कालेजमा युनिसेफद्वारा दिइएको शैक्षिक सामाग्री वितरण

  कपिलवस्तु, कृष्णनगर, | कपिलवस्तु जिल्लाको कृष्णनगर नगरपालिका वडा नं ३ मा रहेको आइशा गर्ल्स कालेजमा...

  प्रधानन्यायाधीशको राजीनाको विपक्षमा एमाले

  नेकपा एमाले एकाएक युटर्न भएको छ । सिंगो न्यायालयको धज्जी उडाउन मेनरोल खेलेको आरोप खेपेका...

  मानव वेचविखनवाट पीडित तथा प्रभावितहरूको सहयोगका लागि वार्षिक छलफल कार्यक्रम कृष्णनगरमा सम्पन्न 

  कृष्णनगर, कपिलवस्तु, | मानव वेचविखनवाट पीडित तथा प्रभावितहरूको सहयोगका लागि वार्षिक सार्वजनिक छलफल एकदिने कार्यक्रम...

  नेपाल बारले माग्यो प्रधानन्यायाधीशको राजीनामा

  काठमाडौं । कानुन व्यवसायीहरुको छाता संस्था नेपाल बार एशोसिएसनले पनि प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशम्सेर जबराको राजीनामा मागेको...

  पाँचथर बस दुर्घटनामा घाइते भएका दुई जनाको मृत्यु !

  पाँचथर। फिदिम नगरपालिका -४ सरखण्डेमा भएको बस दुर्घटनामा घाइते भएका दुई जनाको मृत्यु भएको छ...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं