SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७५/१०/२३ गते
  १२३ पटक

  – मनहरि तिमिल्सिना
  नेपालको अग्रपङ्तिको सुरक्षा निकाय र मुख्य कानून कार्यान्वयन इकाई नेपाल प्रहरी हो । प्रहरीका नेपालभित्रको क्रियाकलापलाई जनताले हरेक दिन नियालिरहेकै छन् । तर, मुलुक बाहिर सरदर कस्तो प्रभाव होला ? छिमेकी देशहरु र अन्तर्राष्ट्रिय क्षेत्रमा नेपाल प्रहरीको कस्तो प्रतिष्ठा होला ? हरेक राष्ट्रप्रेमी जनताको चासोंको विषय हो ।

  विगतमा अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा भारतमा बढी केन्द्रित नेपाल प्रहरी बिस्तारै त्यसबाहिर प्रवेश ग¥यो । वि.सं. २०२४ कोशेढुङ्गा बन्यो । कारण थियो, नेपाल प्रहरी इन्टरपोलको सयौँ सदस्य राष्ट्रको रुपमा प्रवेश । बिस्तारै प्रहरीले अन्तर्राष्ट्रिय जगतमा दरिलो पाइला चाल्दै आएको छ । हाल संयुक्त राष्ट्र सङ्घमा फौज पठाउने मुलुकको पाँचौ ठूलो देश नेपालको प्रहरीले २०४८ फाल्गुण २९ देखि सेवा प्रदान गर्दै आएको छ । हालसम्म प्रहरीले विश्वका २० देशमा संयुक्त राष्ट्र सङ्घमार्फत् सेवा प्रदान गरेको छ । बिभिन्न कालखण्डमा प्रहरीका बिभिन्न अधिकृतहरुले अन्तर्राष्ट्रिय जगतमा प्रहरीको प्रतिष्ठा बढाउन महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरका छन् । आइजीपी सर्वेन्द्रको पनि यसमा विशिष्ट योगदान छ ।

  सर्वेन्द्रको बाह्य भूमिका र छवि
  सर्वेन्द्रले इन्सपेक्टरदेखि नै विशेष र सम्वेदनशील भूमिका निर्वाह गरे । उनी तराईमा लामो समय बसे । सर्वेन्द्रले सफाया गरेका कुख्यात डाँकाहरु, उडाएका अपहरणकारीहरु, सीमापारबाट ल्याएका अपराधिक तत्वहरू र भारतमा अपराध गरी नेपालमा लुकेका अपराधीहरुलाई तह लगाएकोमा सर्वेन्द्र मित्रराष्ट भारतका छिमेकी क्षेत्र र भारतीय सुरक्षाकर्मीमाझ चर्चित रहे ।

  नेपालमै उनले गरेका केही कामहरू अन्तर्राष्ट्रिय जगतमा पनि चर्चाका विषय बने, ती थिए फुटबलको म्याच फिक्सिङ र हुण्डी कारोबारी र हुण्डीका मतियारलाई ध्वस्त पार्नु । फुटबलको म्याच फिक्सिङ अनुसन्धान गरेवापत एसियन फुटबल फेडेरेशन (एएफसी) बाट उनले २०७४ असोज २७ गते विशेष सम्मान पाए । मलेसियाको क्वालालम्पुरमा आयोजित समारोहमा एएफसीका महासचिव ‘डाडो विन्डसोरजोन’ले म्याच फिक्सिङ पत्ता लगाएर एसियाली फुटबल जगतलाई अनुशासित राख्न योगदान गरेकोमा नेपाल प्रहरीकै प्रशंसा गरेका थिए । नेपाल प्रहरीले गरेजस्तो ‘म्याच फिक्सिङ अनुसन्धान’ अन्य देशमा पनि भएमा अन्तर्राष्ट्रिय खेल जगतको मुख्य विकृति सुधारिने चर्चा चल्यो ।

  सर्वेन्द्रले इटालीमा सन् २०१४ मा भएको ‘सिभिल, पुलिस र मिलिटरी हाइलेवल ट्रेनिङ’मा प्रथम स्थान हासिल गरे । अमेरिकाको हवाइमा सञ्चालित ‘एड्भान्स सेक्युरिटी कोअपरेशन कोर्ष’मा पनि उनी प्रथम भएका थिए । यसैगरी, अमेरिकाको ‘न्यु मेक्सिको’मा सन् २००२ मा सञ्चालित ‘भिआइपी प्रोटेक्सन कोर्स’मा उत्कृष्ट नतिजा ल्याएपछि उनलाई त्यहाँका मेयर ‘लारी डेलगाडो’ले ‘अनररी सिटिजन’को सम्मानसमेत प्रदान गरेका थिए ।

  ‘ग्लोबल कम्पिटेन्सी’को आधारमा छनोट भई संयुक्त राष्ट्रसङ्घको मुख्यालयमा काम गर्ने हालसम्मका दुईचार जना नेपाल प्रहरीमा सर्वेन्द्र पर्दछन् । उनले त्यहाँ ‘पुलिस डिभिजन’मा काम गरे । ‘दक्षिण सुडान’मा नयाँ मिसन स्थापना गर्न जाने ह्युमेनिटरियन ‘मार्क क्रोकर’को नेतृत्वको पाँच सदस्यीय समितिमा एक उनी थिए । यसैगरी, डार्फर मिसन ‘लिक्विडेट’ गर्ने महत्वपूर्ण जिम्मेवारीसमेत उनले निभाएका थिए । सन् २००१ मा संयुक्त राष्ट्रसङ्घको ‘बोस्निया हर्ज गोभिना’मा कार्यरत रहेका बखत ‘इन्डक्सन सेक्सन’का सर्वेन्द्र युएन कर्मचारीको छनोटका लागि बाह्य देशमा जाने गर्थे । पाकिस्तानका लागि ‘युएन पिस किपर’ छनौट गर्ने उनै थिए ।

  सर्वेन्द्रलाई अनुमान हुनै नसक्ने संख्यामा प्रशंसा र सम्मान प्राप्त भएका छन् । उनले काठमाडौं, वीरगञ्ज, बारा, धनुषा लगायतका बिभिन्न स्थानमा सम्मान र पुरस्कार पाएका छन् । वीरगञ्जबाट फर्किने बेला उनलाई भव्य सम्मान गरिएको थियो । नेपाल सरकार र प्रहरीबाट उनलाई दिइएका बिभिन्न बिभुषण, पदक, अलङ्कार र ब्यवसायिक पुरस्कारका अतिरिक्त २०७४ मा आयोजित ११ औ महानगरीय प्रहरी दिवसको अवसरमा तत्कालिन प्रहरी प्रमुख उपेन्द्रकान्त अर्यालबाट उनी सम्मानित भए । उत्कृष्ट अपराध अनुसन्धान गरेबापत उनी पुरस्कृत भएका हुन् । लायन्स क्लव अफ इन्टरनेशनल ‘३ सय २५ बि एक’ नेपालको तेस्रो क्याविनेटबाट पनि उनलाई सम्मान गरिएको थियो । अनुसन्धान र साहसमा अब्बल भएकाले उनले यी सम्मान प्राप्त गरेका थिए ।

  उनले अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा अमेरिका वासिङ्टन डीसी, युएइको दुबई लगायतका स्थानबाट पनि सम्मान र प्रशंसा प्राप्त गरे । यी सबै कुराले सर्वेन्द्रलाई स्वदेश तथा विदेश सबैतिर अनुसन्धानमा पोख्त, ब्यवस्थापनमा चुस्त, ब्यक्तिगत रुपमा योग्य र ब्यवसायिकतामा निपूर्ण प्रहरी अधिकृत प्रमाणित गर्दछ ।

  प्रहरीको बाह्य छवि र सम्मान
  सर्वेन्द्र आइजीपी भएपछि प्रहरी संगठनको प्रतिष्ठा बढ्दैछ । गत असारमा संयुक्त राष्ट्रसङ्घले न्युयोर्कमा आयोजना गरेको ‘चिफ अफ पुलिस समिट’मा नेपाल प्रहरीको प्रस्तुतिकरण र सिफारिश बेजोड रह्यो । सम्वद्ध पदाधिकारीलाई सम्पर्क गरी राष्ट्रसङ्घमा प्रहरीको भूमिका बढाउन ‘माइलस्टोन’ सावित भयो । गत मंसीरको पहिलो साता युएइमा आयोजित इन्टरपोलको ८७ औं महासभामा उनले चीन, मलेसिया, युएई, कतार लगायतका नेपालसँग राष्ट्रिय स्वार्थ र अपराधिक सञ्जाल जोडिएका मुलुकका बिभिन्न प्रहरी प्रमुखहरुसँग छुट्टाछुट्टै भेटघाट गरी द्विपक्षीय हित तथा सहयोग आदानप्रदानका विषयमा नयाँ दिशा कोरेका थिए । यसै समयमा इन्टरपोलको सहयोगले नेपालका दर्जनौं अपराधी समातिए । बिभिन्न १३ वटा खुङ्खार अपराधीलाई ‘रेड–नोटिस’ जारी हुने सफलता मिल्यो । विभिन्न ११ जना व्यक्तिविरुद्द ‘डिफ्युजन नोटिस’ जारी भएको छ । थुप्रै कुख्यात अपराधी नेपाल ल्याइएको छ । विभिन्न ८ प्रकारका नोटिस जारी गरी अन्तर्राष्ट्रिय रुपमै अभियुक्तको खोजी भएको छ ।

  भर्खरै कतारसँग सुरक्षा सहयोग सम्झौतापत्र (एमओयु) भएको छ । यसै समयमा पहिलो अन्तर्राष्ट्रिय ‘डाटा प्रविधि तथा प्रहरी आधुनिकीकरण फोरम’मा नेपाल सहभागी हुन सक्यो । मित्रराष्ट्र चीनको ग्वान्जाओमा भएको पहिलो अन्तर्राष्ट्रिय फोरममा प्रहरीले आधुनिकीकरण तथा बिग डाटा प्रविधि प्रयोग गर्ने सम्बन्धमा प्रस्तुतीकरण ग¥यो । इन्टरपोलको आयोजनामा हालै एसिया र प्यासिफिक क्षेत्रमा सेना र प्रहरीको संयुक्त तालिम सञ्चालन भयो । यस बीचमा देशमा बिमस्टेक, एसिया प्यासिफिक समिटजस्ता अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन र इन्टरपोलका महत्वपूर्ण कार्यक्रम सफलतापूर्वक सम्पन्न भए । महिला एवं मानव तस्करी रोक्न र अनुसन्धान गर्न देश र विदेशबाट सहज सूचनाका लागि प्रहरी प्रधान कार्यालयमा ११७७ नम्वरको निशुल्क टोलफ्री फोन स्थापना गरिएको छ । सयौं पीडितलाई भारत र तेश्रो मुलूकबाट उद्धार गरी दोषीमाथि कार्वाही भएको छ ।

  हाल नेपाल प्रहरीले दुई अभूतपूर्व अन्तराष्ट्रिय सम्मान प्राप्त गरेको छ । गत कार्तिक २८ गते नेपाल प्रहरीले सूचना प्रविधिको अन्तर्राष्ट्रिय पुरस्कार प्राप्त गरेको छ । सूचना प्रविधिको क्षेत्रमा उत्कृष्ट कार्य गर्ने सरकारी संस्थालाई जापानको ‘एसियन ओसिनियन कम्प्युटिङ इन्डस्ट्री अर्गनाइजेशन’ले प्रदान गर्ने ‘डिजिटल गभर्मेन्स अवार्ड’ यस वर्ष नेपालले प्राप्त गरेको छ । जापानको टोकियोमा गत कात्तिक २२ गते आयोजित संस्थाको सम्मेलनमा कम्प्युटर एशोसिएसन अफ नेपालका कार्यकारी सदस्य डा. अभिजितमार्फत् उक्त अवार्ड नेपाल प्रहरीलाई दिइएको हो । सो अवार्ड सर्वेन्द्र आफैंले प्राप्त गरेका थिए । प्रहरीले सूचना प्रविधिको उच्चतम प्रयोग गरेको आधारमा उक्त अवार्ड प्राप्त भएको हो ।

  यसैगरी, मंसीर ६ गते नेपाल प्रहरीले संयुक्त राष्ट्रसङ्घको वातावरणीय कार्यक्रमअन्तर्गत ‘एसिया इन्भारनमेन्ट इन्फोर्समेन्ट अवार्ड, २०१८’ प्राप्त ग¥यो । थाइल्याण्डको बैंककमा भएको संयुक्त राष्ट्रसङ्घको सम्मेलनबाट ‘इन्टेग्रिटी’ विधामा प्रदान उक्त पुरस्कार नेपाल प्रहरीको ‘केन्द्रीय अनुसन्धान ब्युरो’ले प्राप्त गरेको हो । एसियामा अन्तरदेशीय वातावरणीय अपराधको विरुद्धमा कार्य गर्ने सरकारी कार्यालय, संस्था, व्यक्ति तथा समूहलाई सार्वजनिक रुपमा बितरण गरिने उक्त पुरस्कार सन् २०१५ र २०१७ गरी दुईपटक वितरण भइसकेको छ । तेस्रोपटक हालको पुरस्कार नेपाल प्रहरीले पायो । नेपाल प्रहरीले वातावरणीय तथा वन्यजन्तु अपराध रोकथाम, नियन्त्रण तथा अनुसन्धानमा उल्लेखनीय भूमिका निर्वाह गरेकाले उक्त पुरस्कार प्रदान गरिएको हो । ‘दक्षिण एसिया’का प्रहरीलाई यी दुवै पदक पहिलोपटक प्राप्त भएका हुन् । यी विषयहरू नेपाल र नेपालीका लागि गौरवका विषय हुन् ।

  अन्तमा, बिगतमा आफ्नो योग्यता प्रदर्शन गरेका आइजीपी सर्वेन्द्रको प्रयासले छोटो समयमै प्रहरीको प्रभाव अन्तर्राष्ट्रिय क्षेत्रमा अभूतपूर्व रूपमा फैलिदो छ । तर, दुखको कुरा यसै बीचमा ‘निर्मला पन्त’को एउटा केशमा भने सफलता प्राप्त भएको छैन । १४ सय ५९ मध्येको एउटा यो मुद्दालाई इंगित गर्दै केही तत्व आइजीपी सर्वेन्द्रको राष्ट्रिय, अन्तर्राष्ट्रिय छवि, समग्र कार्य सम्पादन र प्रतिष्ठामा धक्का पु¥याउने चेष्टा गरिरहेका छन् । आवश्यक समयमा यो मुद्धामा पनि सफलता प्राप्त हुने नै छ । प्रहरीलाई स्वतन्त्र रुपमा काम गर्न दिउँ, अनुसन्धानमा धैर्यता राखौं । आशा गरौं, स्वदेश तथा विदेशमा अब्बल छवि बनाएका सर्वेन्द्रले इतिहासलाई साक्षी राख्दै निर्मला प्रकरणमा पनि सफलता प्राप्त गर्नेछन् ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  अन्नत् सरकार बिरुद्ध एकिकृत बन्दै मन्त्री, प्रधानमन्त्री हटाउन मन्त्रीहरुको चलखेल

  युरोपेली संघबाट बेलायतको बहिर्गमन (ब्रेक्जिट) प्रस्ताव संसद्बाट पारित गराउन कसरत गरिहरहेकी बेतायती प्रधानमन्त्री टेरेजा मेको...

  सरकारले प्रतिबन्ध लगाएर पक्राउ परेका विप्लवका नेता सुदर्शनसँग २२ वटा सिमकार्ड…

  काठमाडौं, । सरकारले प्रतिबन्ध लगाएर पक्राउ गर्न थालेपछि नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ का नेताहरूले धेरै वटा...

  यस बर्ष स्याङ्जाबाट झण्डै ६ हजार परिक्षार्थी सहभागि हुँदै

  उदय अतीत स्याङ्जा :- अाज बाट देशभर एसइई परीक्षा सुरु भय लगत्तै स्याङ्जा जिल्लामा यसवर्षको...

  मेयरको कार्यशैली प्रति नेकपाको आपत्ती, जनताको काम प्रति गैर जिम्मेवार बनेको आरोप

  मनिष गुप्ता  कपिलवस्तु महाराजगंज नगरपालिकामा भइरहेको गतिविधि प्रति नेकपाले असन्तुष्टि जनाएकाे छ । जनप्रतिनिधि नै...

  एकाबिहानै पाथीभरा माताको दर्शन गर्दै हेर्नुहोस चैत ११ गते सोमबारको राशिफल

  वि.सं.२०७५ साल चैत ११ गते। सोमबार। इश्वी सन् २०१९ मार्च २५ तारिख। शकसंवत् १९४०। विरोधकृत्...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं