SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७५/६/१० गते
  ५३८ पटक

  प्रखर वक्ता, लोकप्रिय र राम्रो छवी बनाएका भनेर परिचित कांग्रेसका नेता गगन थापा अहिले प्रतिनिधीसभा सदस्य छन् । संसदमा उनले बेला बेलामा दिने अभिव्यक्ति चर्चामा छ । उनले सरकारमाथि आरोप र आफ्नै दलभित्र कटाक्ष गरिरहेका छन् । उनै थापासँग ऋषि धमलाले नेपाली रेडियो नेटवर्कको कार्यक्रम नेपाली बहसका लागि अन्तरवार्ता लिएका छन् । थापासँगको कुराकानीको सम्पादित अंश यहाँ प्रस्तुत गरिएको छ ।
  गगन थापा, नेता, नेपाली काग्रेस

  असोज ३ गते संविधान दिवस, तर प्रदेश नम्बर २ कै मुख्यमन्त्रीले दिवस मनाएनन् । यसलाई कसरी लिने ?
  पहिलो कुरा संविधानप्रति भएका असन्तुष्टीलाई सम्हाल्न सक्छौँ भन्ने दृष्टीकोणल हेर्नुपर्छ । अहिलेको सरकारले मधेश केन्द्रित दलले भनेअनुसार संविधान संशोधन गर्छु भनेर सरकारमा समर्थन लियो । तर त्यसपछि भने एक कदम पनि अघि बढेन ।

  संविधान संशोधन गर्नुपर्छ भन्ने तपाईको धारणा हो ?
  संशोधन गर्नुपर्ने अन्तरवस्तुमा मैले धेरै समस्या देखेको छैन । मुख्य कुरा भावना हो । त्यो भावनालाई सम्मान गर्ने कुरामा ढिलो गर्नुहुँदैन ।

  भावनालाई सम्मान गर्नमा कसकसको भूमिका आवश्यक छ ?
  यसमा सरकार मात्रै होइन, नेपाली कांग्रेसको भूमिका पनि हुन्छ । राजनीतिक रुपमा यति धेरै उपलब्धि हासिल भइसक्यो । अब संविधान संशोधन चाहनेहरुको भावनालाई पनि जोड्ने काम गर्नुपर्छ ।

  केपी ओली नेतृत्वको सरकारले काम गर्न सकेन भनेर कांग्रेसले आरोप लगाइरहेको छ, किन ?
  जनताले यति धेरै परिवर्तनपछि मैले के पाएँ भन्ने त मनमा लाग्छ नि । संविधान बनेर संघीयता कार्यान्वयनमा गयो । दुई तिहाई बहुमतको सरकार छ । हामी प्रतिपक्षमा बसेर सहयोग गरेका छौँ । यस्तो अवस्थामा पनि जनतामा उत्साह छाउन सकेन ने कहिलेसम्म कुर्ने ? सरकारप्रति जनविश्वास घट्दै गएको छ ।

  प्रधानमन्त्रीज्यूले सहयोग होइन,काम गर्न बाधा पुर्याउनुभयो भन्ने आरोप लगाउनुभएको छ नि ?
  हामीले यो बेलामा मौलिक हकका विषयमा सबैभन्दा ठूलो प्रश्न उठाउनुपर्ने थियो । विधेयकहरु संसदमा ल्याउँदा हामीले संशोधन फिर्ता लिदैनाँै, छलफल गराउनुपर्छ, पुरै प्र िक्रयामा जानुपर्छ भनेको भए सरकार ठूलो अप्ठ्यारोमा पथ्र्यो । संविधान कार्यान्वयको पाटोमा हामीले पूर्ण सहयोग गरेका छौँ । तर सरकारले उल्लेखनीय काम गर्न सकेन ।

  संघीयताकै कारण धेरै समस्या आयो भन्ने टिप्पणीहरु पनि हुन थालेका छन् । तपाईलाई कस्तो लाग्छ ?
  संघीयतालाई दोष दिएर केही पनि हुँदैन । यसअघि पनि धेरै व्यवस्थालाई दोष दियौँ । व्यवस्था भनेको त चलाउने व्यक्तिमा भर पर्छ । अहिले प्रदेश सरकारले केन्द्र सरकरासँग गुनासो गरिरहेको छ । त्यो पनि केन्द्र सरकारका प्रधानमन्त्री र प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री एउटै दलका छन् । त्यति मात्रै होइन, दलभित्र पनि एउटै गुटका छन् । यस्तो अवस्थामा त कुरा मिलेको छैन भने फरक दलको भएको भए के हुन्थ्यो होला ?

  संघीय सरकार र प्रदेश सरकारमा के समस्या देख्नुहुन्छ ?
  संघीय सरकारले प्रदेश सरकारलाई गरेको व्यवहार हेर्नुस्, यस्तो व्यवहारले त सघीयता चल्दैन नि । सम्हाल्न सकिएन भने त संघीयता अभिषाप पनि हुन सक्छ । मलाई के कुरामा डर लागेको छ भने, हामी काम गर्न सक्दैनौँ, एक दुई वर्षसम्म यस्ता अस्तव्यस्त रह्यो भने अनि संघीयताको विकल्प खोज्न थाल्छौँ ।

  संघीयताका कारण समस्या आएको हो भनेर अर्को ५–७ वर्ष कहाँ खेर फाल्छौँ भने नेपाललाई संघीय बनाएर गल्ती गरिएछ, संघीय नभएको भए नेपाल चल्थ्यो भन्न थाल्छौँ । किनकी हामीलाई हरेकपटक असफलता ढाकछोप गर्न कारण खोज्छौँ ।

  केपी ओली नेतृत्वको सरकारले संघीयता सफल बनाउँछ भन्ने विश्वास छैन ?
  खै, यो सरकारले रङ्ग ढङ्ग केही पनि देखाएन । अहिलेको नेतृत्वमा नियतको होइन, क्षमताकै समस्या देखिएको छ । प्रधानमन्त्रीले दुई तिहाई बहुमतको समर्थनलाई प्रयोग गरेर, जनताको आकांक्षालाई पनि शक्तिको रुपमा लिएर देशलाई नयाँ अवस्थामा पुर्याउने मौकाबाट द्रुत गतिमा प्रधानमन्त्री चुकिरहनुभएको छ ।

  यो त तपाईहरुले असहयोग गरेकाले हो भनेर प्रधानमन्त्रीले भनिसक्नुभयो नि । अरिङ्गाल बनेर प्रतिकार गर्न कार्यकर्तालाई निर्देशन पनि दिनुभएको छ ?
  मैले प्रधानमन्त्रीलाई सुरुमै संसदमा एउटा कुरा सम्झाएको थिएँ, तपाईको बोल्ने तरिका सुधार्नुस् । पहिला एमालेको अध्यक्ष हुनुहुन्थ्यो, प्रधानमन्त्री, प्रधानमन्त्री भनेको सबैको हो, त्यसैले जे पायो त्यही नबोल्नुस् भनेको थिएँ । तर उहाँले त आफू प्रधानमन्त्री हुँ भन्ने कुरा नै अनुभूति गर्न सक्नुभएको छैन ।

  शक्तिको उन्मात मात्रै देखिएको छ । उहाँ त अहिले पनि पार्टीको एउटा गुटको नेताको हसियतमा हुनुहुन्छ । प्रधानमन्त्री ओलीप्रति उहाँकै दलका सांसदहरु पनि सन्तुष्ट छैनन् । मैले संसदमा बोलेर बाहिर निस्किएपछि नेकपाकै सांसद साथीहरुले ठिक कुरा उठाउनुभयो भन्नुहुन्छ । उहाँहरु पनि छटपटिनुभको छ, तर संसदमा बोल्न सक्नुहुन्न । बाहिर आएर हामीसँग सासले कुरा गर्नुहुन्छ ।

  शेरबहादुर देउवा र रामचन्द्रबीच सहकार्यको प्रयास भइरेको चर्चा छ । कांग्रेसको नेतृत्वको विषयमा तपाईको धारणा के छ ?
  दुई जना नेताको आफ्नै व्यक्तिगत स्वार्थ सुरक्षित गर्नका निम्ती सहकार्य हुने हो भने त्यसको कुनै अर्थ छैन । पार्टीको सर्वोपरी हित हुने गरी मिलेर अगाडि बढ्नुहुन्छ भने त कुनै आपत्ति छैन नि । यो त राम्रो कुरा हो । तर म के भन्छु भने अबको महाधिवेशनबाट दुवै नेताले विश्राम गर्नुपर्छ, त्यसका लागि उहाँहरुलाई शक्ति मिलोस् । उहाँहरु अब पार्टीको अभिभावक भएर बस्नुपर्छ । यसो गर्नुभएन भने पार्टी र उहाँहरु दुवै जनाको अहित हुन्छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  Loading...

  अन्नत् सरकार बिरुद्ध एकिकृत बन्दै मन्त्री, प्रधानमन्त्री हटाउन मन्त्रीहरुको चलखेल

  युरोपेली संघबाट बेलायतको बहिर्गमन (ब्रेक्जिट) प्रस्ताव संसद्बाट पारित गराउन कसरत गरिहरहेकी बेतायती प्रधानमन्त्री टेरेजा मेको...

  सरकारले प्रतिबन्ध लगाएर पक्राउ परेका विप्लवका नेता सुदर्शनसँग २२ वटा सिमकार्ड…

  काठमाडौं, । सरकारले प्रतिबन्ध लगाएर पक्राउ गर्न थालेपछि नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’ का नेताहरूले धेरै वटा...

  यस बर्ष स्याङ्जाबाट झण्डै ६ हजार परिक्षार्थी सहभागि हुँदै

  उदय अतीत स्याङ्जा :- अाज बाट देशभर एसइई परीक्षा सुरु भय लगत्तै स्याङ्जा जिल्लामा यसवर्षको...

  मेयरको कार्यशैली प्रति नेकपाको आपत्ती, जनताको काम प्रति गैर जिम्मेवार बनेको आरोप

  मनिष गुप्ता  कपिलवस्तु महाराजगंज नगरपालिकामा भइरहेको गतिविधि प्रति नेकपाले असन्तुष्टि जनाएकाे छ । जनप्रतिनिधि नै...

  एकाबिहानै पाथीभरा माताको दर्शन गर्दै हेर्नुहोस चैत ११ गते सोमबारको राशिफल

  वि.सं.२०७५ साल चैत ११ गते। सोमबार। इश्वी सन् २०१९ मार्च २५ तारिख। शकसंवत् १९४०। विरोधकृत्...

  Loading…

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं