SuchanaKendra

 • Radio Kushum


 • Ad
 • Ad
 • सुचनाकेन्द्र संवाददाता प्रकाशित : २०७४/११/२३ गते
  ५७ पटक

  नेपालका एक मात्र खर्बपति विनोद चौधरीको सम्पत्तिमा २० अर्बले वृद्धि भएको छ । विश्वभरीका खर्बपतिको सुची सार्वजनिक गर्दै आएको फोब्र्स म्यागेजिनले २०१८ को मार्च ६ सम्मको तथ्यांक सार्वजनिक गर्दै चौधरीको सम्पत्ति बढेको जनाएको हो ।

  फोब्र्सका अनुसार एक वर्षको अवधिमा चौधरीले करिब २० अर्ब रुपैयाँ आम्दानी गरेका छन् । अघिल्लो वर्ष १ दशमलब ५ बिलियन डलर अर्थात १ खर्ब ५० अर्ब सम्पत्ती रहेकोमा यस वर्षको मार्च ६ सम्मको अवधिमा सो बढेर १ दशमलब ५२ बिलियन डलर अर्थात १ खर्ब ५३ अर्ब रुपैंयाँ पुगेको हो ।

  चौधरी सम्पत्तिसँगै डलर अर्बपतिको सुचीमा दुई स्थान माथि उक्लेका छन् । फोब्र्सले विश्वभरीका २ हजार २०८ जना डलर अर्बपतीको सुचीमा चौधरी १५६१औँ स्थानमा छन् । अघिल्लो वर्ष उनी १५६३औँ स्थानमा सुचीकृत थिए । फोब्र्सले चौधरीको आम्दानीको प्रमूख स्रोतमा नविल बैंक, चौधरी ग्रुप कर्प अन्र्तगतका विभिन्न उद्योग तथा होटल भएको बताएको छ ।

  त्यस्तै ६ वर्षको अवधिमा चौधरीले आफ्नो सम्पत्ती करिब ५० अर्बले बढाएका छन् । सन् २०१३ को मार्च महिनामा चौधरीको कुल सम्पत्ती एक खर्ब थियो भने २०१४ मा १ खर्ब १० अर्ब, २०१५ मा १ खर्ब ३० अर्ब, २०१६ मा १ खर्ब १० अर्ब र २०१७ मा १ खर्ब ३० अर्ब पुगेको छ । चौधरीको सन् २०१५ को मार्चमा १ खर्ब ३० अर्ब रहेकोमा २०१६ मा भने २० अर्बको गिरावट आउँदै १ खर्ब १० अर्बमा सिमित भएको थियो । त्यसपछि भने उनको सम्पत्ती बढ्दै गएको छ ।

  विश्वका धनाढ्यमा को ?

  फोर्ब्स पत्रिकाले वार्षिक रुपमा सार्वजनिक गर्ने संसारका धानीहरुको सूचीको शीर्ष स्थानमा अनलाइन कम्पनी एमाजोनका संस्थापक जेफ बेजोस रहेका छन् । गत वर्ष ३९.२ अर्ब डलर रहेको सम्पत्ति ११२ अर्ब डलर पुर्याउँदै उनले शीर्ष स्थानमा कब्जा जमाउन सफल भएका हुन् ।

  उनको उदयसँगै यसअघि शीर्ष स्थानमा रहेका माइक्रोसफ्टका संस्थापक बिल गेट्स ९० अर्ब डलर सम्पत्तिका साथ दोस्रो स्थानमा झरेका छन् । अघिल्लो वर्ष उनको सम्पत्ति ८६ अर्ब डलर रहेको थियो । पछिल्ला २४ मध्ये १८ वर्ष शीर्ष गेट्सले फोर्ब्स सूचीको शीर्ष स्थानमा कब्जा जमाउँदै आएका थिए ।

  शीर्ष १० मा कोही पनि महिला पर्न सकेनन् । अमेरिकी रिटेल चेन कम्पनी वालमार्टकी एलिसा वाल्टन १६ औँ स्थानमा रहेकी छिन् । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प २२२ स्थान तल खस्किएका छन् । उनको कूल सम्पत्ति ३.५ अर्ब डलरबाट ३.१ अर्ब डलरमा झरेपछि उनी धनीहरुको सूचीमा पछि परेका हुन् । फोर्ब्सका अनुसार न्युयोर्कमा रहेको उनको सम्पत्तिको मूल्यमा आएको कमी र गल्फ कोर्सको आम्दानीमा आएको कमीका कारण उनको स्थान खस्किएको हो ।

  यस्ता छन् शीर्ष १० धनीहरुः

  १. जेफ बेजोस, एमाजोन – ११२ अर्ब डलर

  २. बिल गेट्स, माइक्रोसफ्ट – ९० अर्ब डलर

  ३. वारेन बफेट, बर्कसायर हाथावे – ८४ अर्ब डलर

  ४. बर्नार्ड आर्नल्ट एण्ड फ्यामिली, एलएमभीएच – ७२ अर्ब डलर

  ५. मार्क जुकरबर्ग, फेसबुक – ७१ अर्ब डलर

  ६.अर्मान्सियो ओर्टेगा, जारा – ७० अर्ब डलर

  ७. कार्लोस सिल्म हेलु एण्ड फ्यामिली – ६७।१ अर्ब डलर

  ८. चाल्र्स कोच, कोच इन्डस्ट्रिज – ६० अर्ब डलर

  ९. डेभिड कोच, कोच इन्डस्ट्रिज – ६० अर्ब डलर

  १०. ल्यारी एलिसन, ओराकल – ५८.५ अर्ब डलर काठमाण्डौं टुडेबाट साभार

  प्रतिकृया दिनुहोस्
  Loading...

  परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवाली बारे नयाँ तथ्य सार्वजनिक, शैक्षिक योग्यता ९ कक्षा फेल ! के भन्छन् ज्ञवाली ?

  काठमाडौं । पत्रकार तथा राजनीतिक विश्लेषक अच्युत वाग्ले धेरैजसो आर्थिक विषयमा कलम चलाउँछन् । नेपाल...

  गायिका आस्थाको प्रश्न : ज्योति र सरस्वतीलाई ‘तिमीहरुबाट समाजले कस्तो शिक्षा लिन्छ?’

  विभिन्न सांगीतिक कार्यक्रमहरुमा बेथिति बढेको भन्दै चर्चित गायिका आस्था राउतले फेसबुक मार्फत गुनासो पोखेकी छिन्...

  देशको इज्ज्यत जोगाउन पर्ने सिंहदरबारका कर्मचारीले नै मोटरसाइकल चोरेपछि प्रहरी फन्दामा

  काठमाडाैं । सिंहदरबारभित्रै चोरको बिगबिगी हुन थालेका छ । मुलुककै प्रमुख प्रशासनिक केन्द्र सिंहदरबारका कर्मचारी...

  यी हुन नेपाली चेलीलाई कोठीमा बेच्ने वडाध्यक्ष, अदालतले सुनायो हदैसम्मको सजाय

  काठमाडौं, । वडाध्यक्षलाई अदालतले ३७ वर्ष कैद र जरिवाना फैसला गरेपछि पिडित परिवारहरुले केहि न्याय...

  यी हुन् नेपालका रोगी शिर्ष नेताहरु, कुन नेतालाई के रोग छ ? (फोटो सहित)

  काठमाडौँ । स्वास्थ्य नै धन हो भन्ने उखान यत्तिकै चलेको होइन। मान्छे स्वस्थ हुनका लागि...

  Loading...

  फेसबुकमा हामीलाई लाईक गरौं

  Ad